اشکان خطیبی:

جشنواره فیلم‌های 100 ثانیه‌ای پلی برای ورود به دنیای فیلمسازی حرفه‌ای

اشکان خطیبی بازیگر و کارگردان تئاتر، سینما و تلویزیون درباره جشنواره فیلم های صد ثانیه ای عنوان کرد: این گونه جشنواره های فیلم کوتاه برای فیلم سازانی که هیچ فرصت و امکانی برای اکران و نمایش و مورد نقد قرار دادن آثارش ندارند مانند کیمیاست.

اشکان خطیبی اظهار داشت: در کشور ما فیلم های کوتاه با کمبود فضا برای نمایش روبرو هستند و بدین خاطر وجود این گونه جشنواره ها می تواند ما را با انبوهی از فیلم ها روبرو کند. فیلم های کوتاهی که به نظر شخصی من هویت کاملا مستقلی از فیلم های بلند دارند و اصلا به این معنا نیست که سکوی پرشی برای فیلمسازانی هستند که می خواهند از دنیای مدیوم کوتاه وارد دنیای سینمای بلند شوند.  

وی تشریح کرد: در مورد فیلم کوتاه نیز باید گفت که این گونه فیلم ها به عنوان پلی برای ورود به دنیای فیلمسازی بلند محسوب نمی شود و در واقع کسانی که در این حوزه کار می کنند می توانند به عنوان ژانر مستقل به آن نگاه کنند و نمی توان گفت که چون فیلمسازی 20 تا فیلم کوتاه ساخته است می تواند در ساخت فیلم بلند هم موفق شود و اتفاق اگر فیلم کوتاه ساز موفقی داریم ، خوب است که حفظش کنیم و حتی نگذاریم وارد سینمای بلند شود که مثلا یک فیلم ضعیف بسازد و از گردونه خارج شود.

وی ادامه داد: طبق مطالعات من در جهان حتی شرایطی معکوس با این جریان وجود دارد وفیلمسازانی هستند که بعد از ساخت فیلم های بلند خود به سراغ ساخت فیلم کوتاه می روند.

خطیبی درباره ماهیت جشنواره فیلم های صد ثانیه ای گفت: این جشنواره با گفتمانی که ایجاد کرده است توانسته نشان دهد که زمان کوتاه، محدودیت نیست و حتی در 100 ثانیه هم می توانیم مقصود خودمان را بیان کنیم. در دنیا تیزرها و کلیپ هایی حتی با تایم کمتری از این زمان ساخته می شوند که تأثیرگذاری بالایی هم دارند پس از این نظر زمان در ساخت فیلم محدویت ایجاد نمی کند.

وی در پایان درباره روند کلی جشنواره فیلم های صد ثانیه ای تاکید کرد: ورود جشنواره ها مشخصا جشنواره هایی با مدیوم مشخص و مثلا زمان صد ثانیه ای به مسائل آموزشی باید استمرار داشته باشد، این که جشنواره ای را فقط محدود به دو ماه قبل و دو ماه بعد از آن کنیم مطمئناً خیلی جواب نمی دهد بلکه باید با برنامه ریزی های مستمر یک رابطه دو طرفه میان مسئولان جشنواره با شرکت کنندگان آن برقرار شود تا یک جشنواره به معنای کلمه برقرار شود.

شایان ذکر است دوازدهمین جشنواره بین المللی فیلم 100 ثانیه ای به همت حوزه هنری و به دبیری علی قربانی طی روزهای 8 تا 10 اسفندماه جاری در پردیس سینمایی آزادی تهران برگزار می شود.

منبع / برنا